Není fólie jako fólie

 

Nejdůležitějším atributem je samotný proces výroby, který má na kvalitu a životnost vinylové fólie zásadní vliv. Rozlišujeme tři rozdělení fólií přičemž každý druh má jiné vlastnosti.

  • Monomerické válcované fólie

 

  • Polymerické válcované fólie

 

  • Lité fólie

Monomerické válcované fólie.

Cenově nejpříznivější vinylová fólie je monomerická válcovaná fólie. Tyto fólie nejsou vůbec vhodné pro
náročné aplikace v exteriérech, jako například polepy aut nebo vývěsní štíty na fasádách. Monomerická fólie
není stabilní, takže je téměř jisté, že se smrskne a objeví se adhesivní vrstva pod fólií. Na adhesivní vrstvu se nalepí nečistoty, které budou zřetelně vidět jako lepkavý černý obrys kolem písmen a dalších prvků v zakázce. Bohužel, lepkavý černý obrys bývá zpravidla pouze začátkem nastávajícího závažného zhoršeníkvality. Nakonec se vinylová fólie začne vlnit a odlupovat jako nátěr. Monomerické fólie jsou tedy vhodné pro
aplikace do interiéru a krátkodobé aplikace v exteriérech. Fólie jsou vhodné jak pro potisk a laminaci tak i jako řezaná grafika z barevných fólií.

Životnost: 2-4 roky

Polymerické válcované fólie.

Polymerické válcované fólie obsahují příměs polymerů, která omezuje smršťování. Přestože se tyto fólie vyvíjí již celou řadu let, stále ještě nedosahují stability a odolnosti litých fólií. Polymerické fólie jsou pro aplikace v
exteriéru výrazně vhodnější než monomerické fólie. Nejsou však vhodné pro aplikace na nepravidelné povrchy, například nýty, texturu nebo prolisy dopravních prostředků, kde naopak excelují lité fólie. U méně náročných zakázek pro exteriéry však polymerické fólie představují reálnou alternativu místo litých fólií.
Znovu však platí, že pokud máte jakékoli pochybnosti, jakou fólii byste měli použít, neriskujte a zvolte litou fólii.

Životnost: 4-7 let

Lité fólie.

Lité fólie jsou dražší, ale rozdíl v ceně se mnohonásobně vyplatí. Vyšší cena zpravidla představuje pouze nepatrné procento celkové výše zakázky v porovnání s životností a kvalitou fólií. Lité fólie jsou stabilní, takže k jejich smršťování dochází málokdy. Jelikož lité fólie jsou zpravidla tenčí a měkčí, snáze se řežou, odlupují a aplikují. Lité fólie jsou vhodné na nepravidelný podklad, například na nýty, texturu a hluboké prolisy aut. Díky tomu jsou optimálním řešením pro skutečně extrémní aplikace v exteriéru – především pro polepy a celopolepy dopravních prostředků. Přestože jsou lité fólie možná až příliš kvalitní pro aplikace v interiérech, patří k oblíbeným, kvůli snadné manipulaci a špičkové kvalitě, kterou garantují.

Životnost: 7-10 let